/ Twintip
 / X Games

Nå kan X Games i Norge flyttes til Hafjell

Dersom X Games går på norsk jord kommende sesong kan det bli med alle grenene i Hafjell.

Sist oppdatert: 30. juni 2016 kl 10.29
KAN FLYTTES: Det er ikke uaktuelt at X Games havner i Hafjell. Her fra NM tidligere. Foto: Andreas Løve Storm Fausko
KAN FLYTTES: Det er ikke uaktuelt at X Games havner i Hafjell. Her fra NM tidligere. Foto: Andreas Løve Storm Fausko
Lesetid: 2 minutter

– Vi har sagt at vi er positive til Big Air. Vi vil ta det, hvis det er aktuelt, sier daglig leder Odd Stensrud i Alpinco til VG.

For en uke siden stemte Oslo kommunes byrådspartier i Oslos bystyre nei til et forslag om å ønske X Games velkommen tilbake til Oslo. Mandag denne uken ble det fremmet et forslag om at Hafjell også skal påta seg Big Air-konkurransen, skriver avisa.

Hafjell hadde et stort løft i forkant av ungdoms-OL, hvor det ble brukt 80 millioner kroner for å gjøre skianlegget i Øyer kommune enda bedre, og dersom slopestyle blir en del av programmet til det neste arrangementet vil den gå i skianlegget.

Høyre, Frp og Venstre, som var sentrale da det ble bevilget 42 millioner kroner til X Games i fjor, la frem et forslag for bystyret om at kommunen støtter arrangementet dersom det gjøres med tilfredstillende dopingtesting. Det ble nedstemt.

Ifølge initiativtaker Henning Andersen sier de har fått beskjed om å vente til november. Noe som ikke lar seg gjøre.

– Svaret vi har fått fra byrådet er at vi må vente til budsjettinnstillingen i september. Det er for sent. Vi må ha et svar nå for å få X Games inn på den internasjonale terminlisten. Til høsten vi det ikke være aktuelle datoer igjen på kalenderen, sier Andersen til avisen.

X Games har allerede fått bevilget åtte millioner kroner fra staten.

Publisert 30. juni 2016 kl 10.26
Sist oppdatert 30. juni 2016 kl 10.29
 

Relaterte artikler

Jibben lever Bendik Øye
Ekspert om X Games:

– Da blir det uinteressant

Birk Ruud X Games Aspen 2025
X Games Aspen 2025 slopestyle

Uheldig i slopestylefinalen

X GAMES: Tormod Frostad under trening til slopestyle tidligere denne uken. Foto: Christoffer Schach / Freeskilandslaget
X Games Aspen 2025

Brakk armen i X Games

DEN STORE X: Norge kan vise til gode resultater i X Games.
Snowboard live fra X Games i Aspen 2023

Live fra X Games - snowboard

KNOKKEL HOPP: Knuckle huck er blitt en av de mest populære konkurransene under X Games. Svenske Jesper Tjäder er invitert også i år. Foto: Monster Energy
Freeski live fra X Games i Aspen 2023

Live fra X Games - freeski

Marcus Kleveland
Syv norske utøvere klare for X Games

Slik blir årets X Games

Ingen støtte fra Stortinget

Nei til X Games: - Vedmodig og trist

 

Fri Flyt utgis av Fri Flyt AS | Postboks 1185 Sentrum, 0107 Oslo

Ansvarlig redaktør og daglig leder: Anne Julie Saue | Redaktør: David Andresen | Journalister: Tore Meirik | Christian Nerdrum | Henning Reinton (magasinansvarlig)

Salgssjef Fri Flyt AS: Robert Robertsen