Også for varslingsregionen Vest-Finnmark meldes økning til faregrad fire lørdag.
– Årsaken denne gangen er stigende temperaturer, vind og regn og det er ventet at skred kan løsne av seg selv. Faregrad 4 betyr at snøskred kan løsne av seg selv, og enkelte skred kan bli store eller svært store. I lavlandet vil det gå våte snøskred, og over mildværsgrensa kan det løsne tørre flakskred som kan komme helt ned til lavlandet, sier vaktleder i NVEs snøskredvarsling, Jørgen Loe Kvalberg.
Unngå skredterreng
Med slike forhold er oppfordringen fra Varsom soleklar: Unngå skredterreng.
– Hvis du skal ut i terrenget anbefaler vi å bruke skredterrengkartene i Varsom-appen for å være sikker på at du har god avstand til løsne- og utløpsområder for snøskred, skriver NVE i en melding til Fri flyt.
– Sjekk beredskapsplaner
Vaktleder Kvalberg legger til at de som har ansvar for infrastruktur må følge nøye med
– Når det er fare for store snøskred som kan løsne av seg selv, anbefaler vi at de som har ansvar for bebyggelse eller annen infrastruktur sjekker beredskapsplanene sine.
Skredproblemene kan gi en indikasjon på hvilke områder som er mer eller mindre utsatt, men lokalkunnskap og informasjon om lokale snøforhold er også nødvendig for å gjøre en slik vurdering, sier han.
Moderat i sør
Fra varslingsregionen Lofoten og Vesterålen og sørover i Norge er skredfaren lavere - her meldes faregrad 2 - moderat skredfare - de aller fleste steder.
Komplett snøskredvarsel finner du på varsom.no.
