Nikolai Schirmers dokumentar-actionfilm fra seilbåtekspedisjon til eksotiske fjell i Nord-Norge blir høydepunktet på årets Film Tour etter at MSPs storsatsing er utsatt på grunn av skogbrann (!).
DRØMMELAND I NORD: Ikke rart Krister Kopala ville hit. Filmen fra de utilgjengelige Kvænangstindene ser du på årets Fri Flyt Film Tour. Foto: Nikolai Schirmer
Lesetid: 2 minutter
– Kvænangstindene i Nord-Troms så jeg for første gang for omtrent ti år siden, men jeg kom meg aldri dit – før sist mars. Fjellene er sjukt tøffe, store, alpine, bratte, mørke og skumle. Men det går ingen vei dit, så filmen handler om vår ekspedisjon til Kvænangstindene med seilbåt, forteller Nikolai Schirmer.
SKUMLE FJELL: Nikolai Schirmer har drømt om på utforske disse fjellene i over ti år. Foto: Nikolai Schirmer
Sammen med Merrick Mordal, Krister Kopala og den litt eksentriske Kaptein Crocs utforsker de tre Kvænangstindene med ski, snowboard og store ferdigheter. Sånt blir det rå kjøring av – som du ser i traileren lenger ned – men også spennende historier.
– Vi tre begynner å dra litt på årene, og vi har holdt på med dette lenge. Filmen handler også om våre refleksjoner og tanker rundt det med å nærme seg kanten for hva vi klarer, og å forholde seg til det over så lang tid, sier Schirmer.
Men det blir også mye action i filmen, både på havet og i fjellet. Eller som Nikolai selv sier:
– Det er en film med Nord-Norge, vinter, mørke og storm.
STYRMANN: Å styre seilbåt er en av mange ting en skiproff som Nikolai Schirmer må beherske.
I utgangspunktet skulle årets film fra Matchstick Productions´; Stomping Grounds, være hovedfilm på filmturneen. Men det ble stoppet av noe så absurd som skogbrann i California.
– De som klipper filmen måtte evakuere på grunn av brann i skauen rundt Tahoe. Dermed får de ikke filmen ferdig til den opprinnelige premieredatoen. Det var dessverre ikke mulig for MSP å vise verken det siste utkastet eller deler av filmen før 25. september. Så da måtte vi stryke den, sier Film Tour-sjef i Fri Flyt; Lisa Kvålshaugen Bjærum.
– Hva syns du om erstatningen?
– Det er trist vi ikke får se Hedvig Wessel og Tonje Kvivik på storskjerm, men samtidig syns jeg det er skikkelig kult med helnorsk Film Tour. Det er også noe publikum har etterlyst, så jeg har veldig trua, og gleder meg til turneen starter 25. september!
Og denne da – Nikolai Schirmers Wavy – og et knippe bonusbilder under filmen:
Allerede abonnent?
Logg inn her
Kjøp abonnement og få tilgang til artikkelen.
Alle abonnement gir full tilgang til hele vårt digitale univers. Det inkluderer Fri Flyt,
Terrengsykkel, UTE, Klatring, Landevei og Jeger sine nettsider og e-magasin.
12 måneder
Digital tilgang til 6 nettsider
8 utgaver av Fri Flyt Magasin
99,-
per måned
3 måneder
Digital tilgang til 6 nettsider
2 utgaver av Fri Flyt Magasin
119,-
per måned
1 måned
Digital tilgang til 6 nettsider
Papirutgaver av Fri Flyt
139,-
per måned
Abonnementet fornyes automatisk etter bindingstiden. Si opp når du vil, men senest før perioden utløper.
Friflyt.no har daglig dekning av det som skjer i skianlegg og toppturområder, og vi dekker debatter og dilemmaer om alt fra snøskred til klimaendringer. Om sommeren skriver vi om aktiviteter skifolk er opptatt av når det ikke er snø på bakken, som vannsport og sykkel.
På friflyt.no finner du også Fri Flyt sine skitester og mer enn 750 guider til toppturer.