Det skal være sterk vind og drivsnø som har gjort arbeidet vanskelig. Veien vil nå tidligst åpne i starten av påskeuka, men det er fortsatt usikkert nøyaktig når det blir. Åpning på fredag blir det uansett ikke.
Selv om veien åpner, vil den fortsatt være stengt mellom 20.00 og 08.00. Den vil også stenges på kort varsel ved uvær.
Valdresflya er et kjent utgangspunkt for topptur og randonee på våren og sommeren. Her åpner det seg mange fine skiturer, og området er også kjent for lang sesong.
Det er også mange fine fjellskiturer fra den vinterstengte veien.
Valdresflye er et fint utgangspunkt for å gå lenger inn i Jotunheimen, og det er mange skiturister som sover i telt på Valdresflya eller innover i Leirungsdalen for å gå toppturer på ski i området.
Det er mange fine toppturer fra Valdresflya, og noen klassikere er Rasletinden, Kalvehøgdene, Munken, Høgdebrotet og Tjønnholstinden. Som abonnent på Fri Flyt har du tilgang til turbeskrivelse av disse turene.
Veien har blitt brøyta fram til Bygdin Høyfjellshotell i vinter, som har muliggjort toppturer på blant annet Synshorn og Bitihorn.