Pia kan bli historisk

– Æ var skitnervøs.

Sist oppdatert: 15. mai 2014 kl 12.50
KAN PIA VINNE? Pia Nic Gundersen har kjørt fletta av Sadeln, Innsteget og i dag – Nordalsbranten. Men holder det til seier? Foto: Sune Svanteson
KAN PIA VINNE? Pia Nic Gundersen har kjørt fletta av Sadeln, Innsteget og i dag – Nordalsbranten. Men holder det til seier? Foto: Sune Svanteson
Lesetid: 2 minutter

Hvis Pia Nic Gundersen vinner Scandinavian Big Mountain Championship (også kjent som nordisk) i dag, er hun den første norske kvinnen som gjør nettopp det – på 14 år. Sist vi hadde en norsk heltinne øverst på pallen var i 2000 med Marte Lise Karlsen. Før det var det Hedda Berntsen som vant i 1998.

Svaret på hvem som har vunnet SBMC 2014 får vi først i kveld, svensk tid.

LES OGSÅ: Første stikk til Pia

Sliten Pia

– Jeg var skitnervøs før rennet i dag. Det er ikke så lett å bli komfortabel med Nordalsbranten, det er veldig bratt og man vil liksom ikke gønne på 100 prosent. I tillegg følte jeg meg ganske mørbanka etter ei flat landing med hodet mellom beina i går. Og for ikke å snakke om at det er ganske hardt å kjøre tre konkurranser – tre dager på rad. Shit, svenskene er harde altså!

Fornøyd med pallen

Pia ledet etter de to første konkurransedagene, med FWT-vinner Christine Hargin hakk i hel. I dag fortsatte hun i god stil og valgte de største klippedroppene.

– Folk sier jeg kjørte bra. Men det er vanskelig å si hvem som vinner. Jeg har ikke fått noen vibber verken på det ene eller det andre. Jeg er egentlig fornøyd med pallen.

– Er det ekstra vanskelig å norsk på Riksgränsen? Dømmes du hardere enn de svenske?

– Nei. På ingen måte. Det der en myte.

LES OGSÅ: Pia imponerte

 

Ligger i hardtrening før Stryn Freelinejam

Om noen uker er det klart for Strynefestivalen og Fri Flyt Freelinejam. Der får vi selvsagt se Pia i aksjon. Og kanskje hun drar fram et nytt triks:

– Jeg har lært meg backflip. Tok min aller første i Russland for noen uker siden.

– Hvem ser du på som din argeste konkurrent på Stryn?

– Meg selv. Og den som er hardest på flaska. 

Publisert 15. mai 2014 kl 12.50
Sist oppdatert 15. mai 2014 kl 12.50
 

Relaterte artikler

 

Fri Flyt utgis av Fri Flyt AS | Postboks 1185 Sentrum, 0107 Oslo

Ansvarlig redaktør og daglig leder: Anne Julie Saue | Redaktør: David Andresen | Journalister: Tore Meirik | Christian Nerdrum | Henning Reinton (magasinansvarlig)

Salgssjef Fri Flyt AS: Robert Robertsen